Bitwa o Anglię w Galerii Brama BielańskaW najbliższy czwartek o godz. 18.00 zapraszamy do Galerii Brama Bielańska na wernisaż wyjątkowej wystawy “Tak niewielu w heroicznej obronie nieba nad Anglią. Polacy w powietrznej kampanii w 1940 r.”

Z okazji 80. rocznicy Bitwy o Anglię będzie można oglądać niecodzienne eksponaty w dwóch salach wystawowych Galerii. W Sali “Bitwa o Anglię” będzie można zobaczyć m.in. Oryginalny polski paszport z 1939 r.(Takie dokumenty otrzymywali polscy lotnicy podróżując przez Europę do Francji, po ewakuacji z polski we wrześniu 1939 r. ), Francuską oryginalną skórzaną pilotkę ( Takie wyposażenie było wykorzystywane przez polskich pilotów we Francji w 1940 r. ) czy Wyposażenie pilota myśliwskiego do lotów z okresu Bitwy o Anglię. Mundur oficerski składający się z kurtki i spodni gabardynowych.


W Sali “Współczesność” zaprezentowane zostaną m.in.Oryginalny drążek sterowy samolotu myśliwskiego MiG , Współczesny ubiór wysokościowy pilota samolotu Mig 29 czy Hełm Gentex HGU 55p wraz z maską tlenową MBU 12 pilota myśliwców F-16C/D Block52+


Wystawę będzie można oglądać na 27 września br.


Judaika w zbiorach Muzeum Niepodległości


Muzeum Niepodległości serdecznie zaprasza na kolegium naukowe “Judaika w zbiorach Muzeum Niepodległości”.

Wydarzenie to odbędzie się online, a film z niego będzie dostępny na kanale YouTube Muzeum pod adresem: link od godziny 12.00 23 czerwca.

W nagraniu wzięli udział dr hab. Jolanta Załęczny, dr Izabela Mościcka, Ewa Witkowska oraz Łukasz Żywek.

Noc na Cytadeli


Choć tegoroczna Noc Muzeów nie może odbyć się w swojej tradycyjnej formie, Muzeum Niepodległości postanowiło otworzyć swoje drzwi dla zwiedzających za pomocą Facebooka. W sobotę, 16 maja, w ramach akcji „Noc na Cytadeli” zaprezentujemy gościom najciekawsze zbiory i historie związane z Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej.

„Noc na Cytadeli” zostanie zorganizowana w wersji online na Facebooku Muzeum Niepodległości. Zaplanowaliśmy dwa wejścia na żywo.

Pierwsze odbędzie się o godzinie 19.00. Podczas niego zaprezentujemy widzom makietę Cytadeli i opowiemy, jak ta okolica zmieniała się przez lata. Widzowie będą mogli zobaczyć także najważniejsze cele w dawnym więzieniu, które zostały poświęcone pamięci Józefa Piłsudskiego, Romualda Traugutta i Romana Dmowskiego. Ostatnią atrakcją tego spotkania będzie prezentacja klucza do cytadeli, który 4 maja 1834 roku został wręczony namiestnikowi Iwanowi Paskiewiczowi.

Drugie wejście na żywo zaplanowaliśmy o godzinie 21.00. Podczas niego widzowie zobaczą jak wyglądała sala przesłuchać w więzieniu na Cytadeli, a także obejrzą rekonstrukcję drogi skazańca od celi do Bramy Straceń. W inscenizacji zostaną użyte rekwizyty i stroje z okresu Powstania Styczniowego.

„Noc na Cytadeli” będzie dostępna do obejrzenia na Facebooku Muzeum Niepodległości w Warszawie pod adresem: link

Wsparcie unijne dla Muzeum Niepodległości w Warszawie


Wsparcie unijne dla Muzeum Niepodległości w Warszawie

 

Ponad 3 miliony zł unijnego dofinansowania otrzyma warszawskie Muzeum Niepodległości na renowację X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej i utworzenie w nim Centralnego Magazynu Zbiorów muzeum. W ramach projektu wykonane zostaną prace remontowo-budowlane, instalacje teleinformatyczne, zaaranżowane zostanie oświetlenie. Ponadto zakupione zostanie wyposażenie, m.in. regały przesuwne i stacjonarne, szafy kartograficzne, wózki do przewożenia zbiorów oraz sprzęt multimedialny z oprogramowaniem.

W nowo powstałych pomieszczeniach znajdą się m.in. magazyn rzeźby, magazyn książek i czasopism oraz archiwum. Dzięki unijnemu dofinansowaniu powstaną też nowa ekspozycja stała „Więźniowie X Pawilon Cytadeli Warszawskiej”, ekspozycja plenerowa „Spacer historyczny” oraz Galeria Zbiorów Muzeum. Muzeum nie tylko zwiększy swoją powierzchnię wystawienniczą, lecz także wzbogaci ofertę zajęć edukacyjno-kulturalnych.

 

Tytuł projektu: „Zwiększenie dostępności do kultury i zachowanie dziedzictwa narodowego poprzez poszerzenie oferty wystawienniczej oraz stworzenie Centralnego Magazynu Zbiorów Muzeum Niepodległości”

Beneficjent: Muzeum Niepodległości w Warszawie

Całkowita wartość projektu: 5 105 447,97 zł brutto

Kwota dofinansowania w ramach środków RPO: 3 039 344,55 zł brutto

Dotacja województwo mazowieckie: 2 066 344, 55 brutto

Działanie: 5.3. Dziedzictwo kulturowe

Raport końcowy RPO

Muzeum X Pawilonu


Muzeum jest czynne od środy do niedzieli w godzinach 9.00 – 16.00 (14-30 listopada 2018 r.) i 9-17 i w niedziele 9-16 (1 grudnia 2018 r. – 31 marca 2019 r.)

 

Informacje telefoniczne: 790 522 655 oraz  (22) 839 23 83

 

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Muzeum X Pawilonu


Muzeum jest czynne od środy do niedzieli w godzinach 9.00 – 16.00 (14-30 listopada 2018 r.) i 9-17 i w niedziele 9-16 (1 grudnia 2018 r. – 31 marca 2019 r.)

 

Ceny biletów:

Normalny: 10 zł

Ulgowy: 5 zł

Opłata przewodnicka: 60 zł

W czwartki wstęp wolny

Grupy szkolne i wycieczki proszę zgłaszać telefoniczne (22) 839 23 83 oraz 790 522 655

 

http://muzeum-niepodleglosci.pl/xpawilon/galeria-malarstwa-aleksandra-sochaczewskiego

 

IslBG

IslBG

Film o Cytadeli Warszawskiej na portalu Fakt.pl


Film o Cytadeli Warszawskiej na portalu Fakt.pl

Film o Cytadeli Warszawskiej na portalu Fakt.pl

Zapraszamy do obejrzenia materiału o naszym Oddziale Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej przygotowanego przez dziennik “Fakt”. Ciekawostki związane z Cytadelą przedstawiają pracownicy Muzeum: Michał Cieślak oraz Jerzy Wągrodzki.

http://www.fakt.pl/warszawa/xix-wieczna-twierdza-z-mroczna-przeszloscia,film,550766.html

OBCHODY 151. ROCZNICY WYBUCHU POWSTANIA STYCZNIOWEGO


95678Z okazji 151 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego 25 stycznia 2014 r. pod Krzyżem gen. Romualda Traugutta, przy zbiegu ulic Zakroczymskiej i Sanguszki miał miejsce uroczysty Apel Pamięci w oprawie ceremoniału wojskowego, zapewnionego przez Dowództwo Garnizonu Warszawa. Po uroczystości przygotowanej przez Muzeum Niepodległości w Warszawie wraz ze Stowarzyszeniem Szarych Szeregów nastąpiło złożenie wieńców i wiązanek kwiatów przez przybyłe na uroczystość delegacje.

 

 

 

 

25 stycznia 2014 r. – Obchody 151. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego


Muzeum Niepodległości w Warszawie wraz ze Stowarzyszeniem Szarych Szeregów, uprzejmie zapraszają
na uroczyste obchody 151. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego w dniu 25 stycznia 2014 r. (sobota):

godz. 10.00 – Pałac Radziwiłłów: Koncert Pamięci Powstania Styczniowego w wykonaniu m.in. artystów: Aleksandry Bubicz – sopran, Roberta Mojsy – tenor, Jerzego Antepowicza – tenor, Macieja Baranowskiego – akompaniament, Ryszarda Bacciarellego – recytacja i Karola Stępkowskiego – recytacja, poprzedzony prezentacją albumu poświęconego Powstaniu Styczniowemu, wydanego przez Muzeum Niepodległości oraz krótką prelekcją o Powstaniu.

godz. 13.00 – Krzyż gen. Romualda Traugutta przy forcie Legionów, przy zbiegu ulic Zakroczymskiej
i Sanguszki: uroczysty Apel Pamięci w oprawie ceremoniału wojskowego, zapewnionego przez Dowództwo Garnizonu Warszawa, po którym nastąpi złożenie wieńców i wiązanek kwiatów przez przybyłe na uroczystość delegacje.

 

         Muzeum Niepodległości w Warszawie

Święto Niepodległości w roku 150. rocznicy Powstania Styczniowego


orzelpl

Tegoroczne obchody 95. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zbiegają się ze 150. rocznicą Powstania Styczniowego.  Dlatego też 11 listopada będą wspominane także bohaterskie czyny Powstańców Styczniowych, będących wzorem poświęcenia w służbie Ojczyzny dla współczesnych Polaków.

 

W imieniu Prezydenta RP w dniu Święta Niepodległości w poniedziałek, 11 listopada br. zostaną złożone wieńce w miejscach związanych z upamiętnieniem 150. rocznicy Powstania Styczniowego oraz odzyskaniem niepodległości:

 

godz. 8.15 –  Złożenie wieńca przed Bramą Straceń na stokach Cytadeli Warszawskiej – wieniec złoży Szef Kancelarii Prezydenta, Minister Jacek Michałowski.

 

godz. 8.35 –  Złożenie wieńca pod Krzyżem Traugutta w Parku im. Traugutta – wieniec złoży Szef Kancelarii Prezydenta, Minister Jacek Michałowski. 

 

godz. 8.30 – Złożenie wieńca pod pomnikiem POW na pl. Małachowskiego – wieniec złoży Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego gen. Stanisław Koziej.

 

godz. 8.30 – Złożenie wieńca pod pomnikiem Powstania Styczniowego na Powązkach Wojskowych

– wieniec złoży Dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi BBN, gen. Lech Konopka.

 

Źródło: Oficjalna strona Kancelarii Prezydenta RP