Począwszy od 23 maja 2022 r.
Mauzoleum Walki i Męczeństwa
czynne od czwartku do niedzieli włącznie

Szanowni Państwo,

w związku z budową oraz przebudową instalacji wentylacji i klimatyzacji – począwszy od 23 maja 2022 r. aż do odwołania Mauzoleum Walki i Męczeństwa w alei J.Ch. Szucha 25 będzie zamknięte dla zwiedzających nie tylko w poniedziałki i wtorki, lecz także w każdą kolejną środę. Po 23 maja 2022 r. Mauzoleum zaprasza więc Państwa do zwiedzania od czwartku do niedzieli włącznie.

Za niedogodności przepraszamy.

Noc Muzeów 2022
w Muzeum Więzienia Pawiak
oraz Mauzoleum Walki i Męczeństwa

Szanowni Państwo,

„Tylko jednej za mało miłości, / by sen przebyć i stanąć powtórnie” – pisał podczas nocy okupacji Tadeusz w Gajcy w wierszu „Temu, który przyjdzie”. Do tego właśnie utworu nawiązaliśmy, nadając tytuł tegorocznej NOCY MUZEÓW w Muzeum Więzienia Pawiak oraz Mauzoleum Walki i Męczeństwa, na którą serdecznie zapraszamy w sobotę 14 maja 2022 r. od g. 19.00.

Przypomnimy jednego z najwybitniejszych twórców Pokolenia Kolumbów, poprzez działania konspiracyjne związanego z Pawiakiem. Program poświęcony Tadeuszowi Gajcemu, przygotowany przez Muzeum Niepodległości we współpracy z Fundacją ART., zrealizowany został dzięki współfinansowaniu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. Członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Pasjonaci Historii Warszawy 1939–1945” zaprezentują scenki z życia konspiracyjnego. A dzięki współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki można będzie obejrzeć wnętrza budynku, w którym podczas okupacji mieścił się Urząd Komendanta Policji Bezpieczeństwa i Służby Bezpieczeństwa. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym programem tegorocznej Nocy Muzeów.

Czekamy na Państwa!

Jednocześnie uprzejmie informujemy,
że MUZEUM NIEPODLEGŁOŚCI I JEGO ODDZIAŁY
BĘDĄ NIECZYNNE DLA ZWIEDZAJĄCYCH
W DNIACH 14 i 15 MAJA W GODZINACH 10.00–17.00.


77. rocznica wyzwolenia KL Gusen

W związku z 77. rocznicą wyzwolenia obozu koncentracyjnego KL Gusen 5 maja członkowie Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych zebrali się pod tablicą upamiętniającą więźniów KL Mauthausen-Gusen, złożyli kwiaty i zapalili znicze. Wśród obecnych znajdował się Pan Stanisław Zalewski, który przybliżył okoliczności wyzwolenia obozu przez żołnierzy amerykańskich. Zebrani mogli usłyszeć relację „z pierwszej ręki”, ponieważ Pana Stanisława więziono w KL Gusen. Swoje wspomnienia zawarł w książce pt.: „Wydarzenia i znaki czasu z lat 1939 – 1945”, z którymi warto się zapoznać.